Regióny Banská Bystrica Brezno Top

SMUTNÁ SPRÁVA Zomrel populárny folklórny SPEVÁK! Vystupoval desiatky rokov, aj v TELEVÍZII: Jeho úmrtie šokovalo tiež známeho politika

Ilustračné foto. Zdroj: zoznam.sk

HEĽPA – Veľmi smutná správa zasiahla milovníkov folklóru. Na svoj posledný odpočinok sa pobral spevák – Lukáč Kukuľa. S folklórnym súborom Chlopi z Heľpy bol spätý niekoľko desiatok rokov. Informácia o jeho odchode zasiahla nielen jeho rodinu, ale aj známeho politika.

Tragická správa zasiahla milovníkov umenia a najmä folklóru. Na svoj posledný odpočinok sa vo štvrtok 30. novembra 2023 vo veku 80 rokov navždy pobral Lukáč Kukuľa. Mnohí z obce si na neho pamätajú ako na váženého občana. “Nie ste len folkloristom, ale aj váženým občanom našej obce, eminenciou, ktorej meno je synonymom skúseností, odhodlania, talentu a tvrdej práce,” napísala o ňom Martina pre Heľpianske zvesti.

Lukáč Kukuľa bol nielen milovníkom folklóru, patril k ľuďom, ktorí sa starali o jeho neustále propagovanie. Lásku k nemu si budoval od útleho detstva. Rád pozoroval ľudí pri speve počas kosenia sena, na svadbách či iných hostinách. Piesne sa snažil opakovať si, aby ich mohol neskôr spievať ostatným.

Ako folklórny spevák aktívne pôsobil v horehronskom hudobnom súbore Chlopi z Heľpy. Do súboru sa dostal po vojenčine ako 21 ročný. Súbor pravidelne vystupoval aj na festivale Celoslovenského stretnutia fujaristov v Čičmanoch. Vystúpili aj v známom programe RTVS – Zem spieva.

Lukáčov odchod na večnosť zasiahol mnohých. “Opustil nás náš kamarát a dobrý človek a spevák z Heľpy,” vyjadril sa na jeho počesť Roman. “Úprimnú sústrasť celej rodine aj tej speváckej. Nech horehronská pieseň znie aj v nebi tak krásne ako tu na zemi,” vyjadril svoju najhlbšiu úctu Ján. “Ách, tá správa ma neskutočne zranila, obrovská strata pre rodinu, tradičnú kultúru i celý región,” so smútkom konštatuje Jozef.

Jeho odchod zasiahol aj politika Borisa Kollára. “Až dnes som sa dozvedel tú smutnú správu. Je mi to veľmi ľúto. Folklór na Slovensku opäť stratil jednu výraznú osobu. Vážim si všetkých zanietených podporovateľov folklóru a tradícií, lebo to sú naše korene, na ktorých stojí naša koruna a vyrastajú z nej ratolesti. Zbohom a teraz zabávaj tam hore všetkých tak po našom od Heľpy. Úprimnú sústrasť vyjadrujem celej rodine,” rozcítil sa predseda hnutia Sme rodina.