Regióny Banská Bystrica Žiar nad Hronom Top

SMUTNÁ SPRÁVA Zomrela Top PROFESORKA roka a zaslúžilá UČITEĽKA Slovenska: TÁTO žena sa stala veľkou LEGENDOU

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

ŽIAR NAD HRONOM – Tragédia zasiahla obyvateľov mesta Žiar nad Hronom. Na svoju poslednú púť odišla pedagogička Nelli Veselá. Hoci prežila hrôzy koncentračného tábora, vždy mala na tvári úsmev. Mnohí ju označujú za učiteľskú legendu.

Smutná správa zasiahla celú pedagogickú sféru. Na svoj posledný odpočinok sa v utorok 28. novembra 2023 vo veku 90 rokov pobrala Nelli Veselá.

Na túto výnimočnú ženu spomínajú mnohí ako na legendárnu učiteľku ruštiny. Jej pedagogická práca a húževnatosť boli aj niekoľkokrát ocenené. Získala titul ako Zaslúžilý učiteľ Slovenska, Top profesor roka v mimoškolskej činnosti či Európsky učiteľ jazykov.

Nevenovala sa len práci učiteľky. V roku 2012 sa jej podarilo vydať knihu Generálove deti. V publikácii opisuje vlastné spomienky na koncentračný tábor v Nemecku počas 2. svetovej vojny. Hrôzy prežila so svojím bratom a mamou.

Dojemné slová na rozlúčku jej zanechávajú mnohí bývalí žiaci i známi. “Milá pani profesorka, ďakujem Vám za krásne roky s Vami. Nikdy na Vás nezabudnem!” píše rozcítene Alenka. “Moja pani profesorka z gymnázia. Ďakujem za rozhovory plné múdrosti a a optimizmu. Ďakujem za knihu. Nezabudnem,” poslednýkrát sa poďakovala Ľubica. “Milá Nelli, v jednom dome sme bývali, strážila som tvoje deti, najmä Natašku, naučila si ma plávať, brali ste ma na rodinné výlety do Kováčovej do teplého potoka a najmä si ma učila ruský jazyk. Ďakujem za všetko, nikdy nezabudnem,” zaspomínala si Valéria.

Jej známi, priatelia a najmä rodina sa s touto významnou ženou poslednýkrát rozlúčia v piatok 01. decembra 2023 v Dome smútku na cintoríne v Žiari nad Hronom.