Regióny Banská Bystrica Top

SMUTNÁ SPRÁVA Zomrela významná slovenská divadelná osobnosť: Ocenila ju aj Čaputová

Zomrela významná slovenská divadelná osobnosť. Ocenila ju aj Čaputová.
Zomrela významná slovenská divadelná osobnosť. Ocenila ju aj Čaputová. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, pixabay.com

BANSKÁ BYSTRICA – Slovensko zasiahla obzvlášť smutná správa o úmrtí známeho scénografa, výtvarníka, dizajnéra a pedagóga. Stal sa veľkou osobnosťou, ktorá nielenže prispela k rozvoju umenia, ale jeho kvality a prínos ocenila aj samotná prezidentka Zuzana Čaputová a udelila mu vyznamenanie.

 

Ján Zavarský sa narodil 31. júla 1948 v Banskej Bystrici. V roku 1967 začal študovať na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave. Po jej ukončení sa rozhodol pokračovať so štúdiom ďalej a začal navštevovať scénografiu na Vysokej škole múzických umení. Svoje umelecké kvality a chuť sa zlepšovať dokázal už počas štúdia, kedy začal pracovať ako scénograf v Krajskom divadle Nitra a taktiež v Štátnom bábkovom divadle Bratislava.

V roku 1974 sa spojil s Milošom Lakym a Stanom Filkom, s ktorými vytvoril odvážny výstavný experiment. Uskutočnili totiž inštaláciu Bieleho priestoru v bielom priestore v Dome umenia v Brne. Tento ich počin sa stal kľúčovým dielom slovenského a stredoeurópskeho umenia druhej polovice 20 storočia.

“V roku 1979 nastúpil ako scénograf do Divadla pre deti a mládež v Trnave (dnešné Divadlo Jána Palárika), v ktorom ako umelecký šéf súboru pôsobil do roku 2018. Ján Zavarský vytvoril takmer 500 scén pre operné, činoherné a bábkové divadlá na Slovensku, v Čechách, Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Švajčiarsku a v USA,” informovali o tom pracovníci Divadelného ústavu.

Zomrel významný slovenský scénograf Ján Zavarský.
Zomrel významný slovenský scénograf Ján Zavarský. (Zdroj: Facebook/Divadelný ústav)

Ján Zavarský sa vyznačoval najmä prácou s rozmanitými divadelnými telesami, a to “bez ohľadu na to, či sú založené na ochotníckom alebo profesionálnom základe, formovať bábkové i činoherné scény, pracovať na klasickom javisku i v netradičnom priestore,” dodali zamestnanci Divadelného ústavu. Tento významný umelec bol jedným z predstaviteľov akčnej scénografie, ktorú dokázal pretvoriť na vlastným spôsob. Charakteristický bol pre neho najmä prvok prekvapenia, ktorým rozžiaril celú jeho scénu.

Tento významný scénograf si prešiel viacerými štádiami vývinu. Jedno obdobie miloval minimalizmus, neskôr sa rozhodol vrátiť ku klasickým scénickým princípom avšak nepohrdol ani výraznou hrou farieb či svetiel. Išlo o skutočného umelca, ktorého inscenácie sa navždy zapíšu do pamätí divákov, ktorí obdivovali jeho vycibrenú estetiku a kultivovanosť tvarov.

To, že jeho tvorba bola skutočne nezabudnuteľná dokazuje aj viacero vyznamenaní, ktoré získal. “Získal Zlatú medailu za scénu k inscenácii Plánka v Divadle Andreja Bagara v Nitre na Trienále scénografie v Novom Sade v roku 2001 a Zlatú masku za scénu k inscenácii Cyrk Dekameron v divadle Teatr Lalek Banialuka (Bielsko-Biala, Poľsko) v roku 2003,” poznamenali pracovníci Divadelného ústavu. Jeho kvality však ocenila aj samotná prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá mu v roku 2021 udelila Pribinov kríž III. triedy.

Ján Zavarský sa okrem scénografie venoval aj grafickému dizajnu, voľnej tvorbe a architektúre. Tento významný scénograf svojich blízkych navždy opustil 29. mája vo veku 73 rokov.