Regióny Banská Bystrica Detva

Stredná škola v Detve dostala novú podobu: Učni sa môžu tešiť na praktickú výučbu

Ilustračné foto Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

BANSKÁ BYSTRICA – Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) ukončil modernizáciu odborného vzdelávania svojej strednej školy v Detve. Pracovné dielne však zatiaľ detvianski učni nevyužívajú. Potvrdila to hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Lenka Štepáneková.

Ako dodala, stavebné práce robili v priestoroch Spojenej školy v Detve. V súčasnosti vykonávajú posledné úpravy. “Predpokladaný začiatok využívania školský dielní je v druhom polroku školského roku, po kolaudačných rozhodnutiach,” objasnila. Zdôraznila, že plné využitie pre všetkých žiakov bude v novom školskom roku 2024/2025.

Priestory sa zrekonštruovali v rámci dvoch projektov

Obnova sa týkala učební a dielní praktického vyučovania vrátane materiálno-technického vybavenia. Cieľom bolo zvýšenie počtu žiakov strednej odbornej školy na praktickom vyučovaní v BBSK. Priestory zrekonštruovali v rámci dvoch projektov. Boli to Integrovaný regionálny operačný program (IROP) a Catching-Up Regions, čo je podpora pre tzv. dobiehajúce regióny. Celková hodnota oboch projektov podľa hovorkyne spolu presahuje 6,7 milióna eur.

Spojená škola v Detve je školou regionálneho významu, ktorá sa zaoberá odbornou prípravou žiakov na svoje povolanie. Jej organizačnými zložkami sú Obchodná akadémia a Stredná odborná škola, ktorá vyučuje odborníkov v oblasti strojárstva, automobilového priemyslu a v oblasti služieb.