Regióny Banská Bystrica

Stredoslovenské múzeum spustilo na ZŠ pilotný projekt o ľudových zvykoch a tradíciách

Zdroj: TASR / Andrej Galica

BANSKÁ BYSTRICA – Stredoslovenské múzeum (SSM) v Banskej Bystrici v týchto dňoch odštartovalo pilotný projekt na banskobystrickej Základnej škole (ZŠ) na Pieninskej ulici, ktorý žiakom približuje jeho úspešnú výstavu Od kolísky po hrob. Žiaci sa prostredníctvom vybraných bannerov, inštalovaných v priestoroch školy z autorských výstav SSM, môžu oboznámiť s ľudovými tradíciami, ktoré približujú rodinné obyčaje sprevádzajúce našich predkov cestou životom – od narodenia až po smrť. TASR o tom informovala Kristína Hatarová, manažérka múzea.

 

“Pridanou hodnotou projektu SSM je, že žiaci si výstavu prechádzajú so skúsenou etnologičkou a lektorkou. Absolvujú s nimi niekoľko aktivít, vďaka ktorým si osvoja tradície a zvyky spojené s kolobehom nášho života. Za záverečnú skúšku vedomostí môžu získať odmenu,” vysvetlili autori projektu Matúš Molitoris, zástupca riaditeľa SSM, a Ivana Žačoková, manažérka pre vzdelávanie.

Žiaci aj učitelia majú príležitosť vytvoriť vlastné projekty a aktivity súvisiace s touto tematikou. Na záver odprezentujú práce, ktoré vytvorili počas trvania výstavy, či už formou projektov, nacvičeným divadelným vystúpením, viažucim sa k vybranej téme, tancom alebo spevom.

“Oceňujeme možnosť naučiť sa niečo o našej minulosti a ľudových tradíciách interaktívnejšou formou. V procese vzdelávania je čoraz komplikovanejšie deti zaujať a toto je skvelá možnosť, ako upútať ich pozornosť a priniesť im zaujímavé informácie iným spôsobom, než na aký boli doteraz zvyknuté. Zároveň majú naši žiaci skvelú príležitosť odprezentovať nielen získané vedomosti, ale i kreatívny prístup k danej téme,” dodala riaditeľka ZŠ Janka Prisažná.