Regióny Banská Bystrica Detva

V Detve v posledných rokoch vďaka eurofondom obnovili polikliniku

nemocnica, Detva
V Detve v posledných rokoch vďaka eurofondom obnovili polikliniku. Zdroj: TASR/Ján Krošlák

DETVA – V Detve v posledných rokoch vďaka eurofondom obnovili polikliniku. Okrem rekonštrukcie budovy zvýšili jej energetickú hospodárnosť a vybudovali aj bezbariérové prvky. Informoval o tom hovorca mesta Milan Suja.

Kompletná obnova detvianskej polikliniky prišla po viac ako 40 rokoch jej prevádzky. V objekte obnovili sociálne zariadenia, a to aj pre ľudí so zníženou schopnosťou pohybu a orientácie. V budove tiež vymenili podlahové krytiny a niektoré okenné výplne. “Nevyužívané priestory upravili pre potreby vzniku alebo rozšírenia ambulancií. Vzniklo tak miesto pre dve nové ambulancie,” objasnil hovorca s tým, že vonkajšie schodisko vybavili zdvíhacou plošinou pre imobilných návštevníkov. Podľa neho tiež kompletne vymenili rozvody vody, svietidiel a elektrických rozvodov. Bola to aj modernizácia systému vykurovania pre zabezpečenie energetickej efektívnosti budovy.

Celková suma bola podľa zmluvy 799.631 eur. Z prostriedkov Európskej únie to bolo 679.686 eur, čo predstavuje 85 percent. Suma 79.963 eur bola zo štátneho rozpočtu, čo je desať percent nákladov. Mesto Detva z vlastných zdrojov financovalo takmer 39.982 eur, čo predstavuje päť percent oprávnených výdavkov projektu. Žiadosť o nenávratný finančný príspevok vypracovali a aj schválili v roku 2019, uskutočňovanie hlavných aktivít sa začalo v roku 2020. Tie ukončili v roku 2021 a riadne ukončenie projektu, po finančnom ukončení, bolo v roku 2022.

Cieľom obnovy zariadenia bolo zlepšiť podmienky pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, pre obyvateľov mesta a okolitých obcí, zvýšiť štandard vnútorných priestorov a životnosť budovy. Aby mohli lekári poskytovať zdravotnú starostlivosť aj počas stavebných prác, rekonštrukciu rozdelili do etáp.