Regióny Banská Bystrica Krupina

V Dudinciach v sobotu otvárajú letnú sezónu kultúrou: Návštevníci sa majú na čo tešiť

Ilustračné foto Zdroj: TASR/Ján Krošlák

DUDINCE – V kúpeľoch Dudince v Krupinskom okrese otvárajú v sobotu tohtoročnú letnú kúpeľnú sezónu. Informoval o tom výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Slnečný Hont Boris Benický.

Dodal, že centrom diania je pódium pri pitných vázach s liečivou dudinskou vodou neďaleko liečebného domu Rubín. Súčasťou otvorenia sezóny je kultúrny program, vystupujú v ňom speváci, hudobníci a aj tanečníci. Pre návštevníkov pripravili aj sprievodné aktivity, ako remeselnú uličku s regionálnymi produktmi i maľovanie na tvár.

Ako ďalej uviedol, v sobotu predstavujú aj nový názov oblastnej organizácie cestovného ruchu, ktorá sa po novom volá Slnečný Hont. “Poukazuje na výnimočný mikroregión, ktorého centrom je kúpeľné mestečko Dudince. Zároveň je zelenou oázou prírody a ticha,” objasnil s tým, že spolupracovať plánujú aj s OOCR Tekov. Cieľom je budovanie spoločných produktov cestovného ruchu, podpora atraktivity v týchto oblastiach i rozvoj cykloturistiky. Zamerať sa chcú aj na výskumnú činnosť Spečeného valu, starobylej stavby, ktorá sa prerušovane tiahne od Sitna cez Štiavnické vrchy až po Ipeľ a Dunaj.

Otvorenie kúpeľnej sezóny je súčasťou 3. letného festivalu slnka, ticha, vody. Podujatie od mája do septembra pripomína, že iba v tomto regióne sú prítomné tri elementy v ojedinelej kombinácii – slnko, voda a ticho. Ticho je podľa OOCR charakteristickým elementom regiónu, ktorého srdcom sú Dudince. “Vzácna liečivá voda, aká sa vyskytuje len na troch miestach na svete, robí z kúpeľov výnimočné. A vďaka najväčšiemu počtu slnečných dní v roku sú Dudince najslnečnejšími kúpeľmi na Slovensku,” zdôrazňuje.