V Novej Bani sa byty už stavať nebudú. Mesto nemá pozemky

NOVÁ BAŇA – V Novej Bani by mali začiatkom budúceho roku odovzdať do užívania novú 45-bytovku. Od leta 2022 ju v lokalite Pod sekvojou stavia súkromná spoločnosť, ktorá v roku 2021 kúpila od mesta predmetný pozemok. Povedal to primátor Branislav Jaďuď.

 

„Jej odovzdaním sa uzatvorí niekoľko desaťročí trvajúca výstavba bytov v tejto lokalite, ktorá bola už dávnejšie pre tento účel vyčlenená. Už predtým sme tam postavili päť takýchto bytových domov,“ priblížil.

V bytovke vznikajú jedno- až štvorizbové byty s rozlohou od asi 34 metrov štvorcových (m2) do 121 m2. Bude tam aj priestor pre 54 parkovacích miest.

Záujem o bývanie v Novej Bani je podľa Jaďuďa veľký. Bývať v tomto kedysi baníckom mestečku s dobrou polohou v blízkosti rýchlostnej cesty R1 je lákavé tak pre miestnych, ako aj pre ľudí z blízkeho i vzdialenejšieho okolia.

V Novej Bani býva asi polovica z vyše 7 000 obyvateľov v rodinných domoch, čo je podľa primátora v rámci Slovenska rarita, keďže v mestách prevažujú byty nad rodinnými domami. Z asi 3 500 obyvateľov, ktorí v Novej Bani bývajú v bytoch, je asi 1 200 takých, ktorí obývajú nájomné byty. Zvyšok žije v bytoch, ktoré sú v osobnom vlastníctve.

Podľa neho sa ale na dlhší čas výstavba bytov v Novej Bani zastaví, pretože byty už momentálne nemá mesto kde stavať. Navyše Nová Baňa patrí medzi niekoľko málo miest v Banskobystrickom kraji, ktoré majú povinnosť zachovávať tzv. vidiecke osídlenie prostredníctvom svojich početných usadlostí, tzv. štálov, ktoré sú roztrúsené po celom katastri.

Viac o téme: byty, mesto, Nová Baňa, obyvatelia, pozemky, výstavba

Súvisiace články