Regióny Banská Bystrica Poltár

V obci proti znižujúcemu sa počtu obyvateľov bojujú výstavbou rodinných domov

Ilustračné. FOTO TASR - Štefan Puškáš, 4. 8. 2008, Bratislava *** Local Caption *** stavby rodinné domy bývanie výstavba rodinné bývanie rodinný dom Èierna Voda stavba životná úroveò

HRNČIARSKE ZALUŽANY – Plánovanou individuálnou bytovou výstavbou (IBV) sa v obci Hrnčiarske Zalužany v okrese Poltár snažia zastabilizovať neustále sa znižujúci počet obyvateľov. V časti Rakatník, kde obec vlastní asi 4,5 hektára pozemkov, chce v najbližších rokoch ponúknuť na výstavbu rodinných domov asi 30 parciel.

 

„Máme už vypracovaný projekt, na ktorý sme získali 30.000 eur z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Tento rok by sme chceli získať územné rozhodnutie a stavebné povolenie,“ uviedol starosta Branislav Nociar. Obec chce v danej lokalite vybudovať aj inžinierske siete, na ich financovanie však bude potrebovať externé zdroje.

Podľa Nociara má obec v súčasnosti asi 830 obyvateľov. Záujem o nové bývanie prejavujú už dlhodobo miestni občania, ale aj obyvatelia okolitých miest a obcí. „Máme výhodnú polohu, keď do okresného Poltára je asi desať kilometrov a do Rimavskej Soboty a Lučenca 15, respektíve 20 kilometrov,“ pripomenul.

Starosta mal v pláne ešte pred piatimi rokmi stavať aj nájomné byty. O dotáciu chcel požiadať Štátny fond rozvoja bývania. Jeho návrh však medzi poslancami nenašiel podporu.