Regióny Banská Bystrica

V okrese Zvolen sa v minulom týždni počet respiračných ochorení zvýšil

koronavírus, covid, nemocnica
Ilustračné. Zdroj: TASR

ZVOLEN – V okrese Zvolen sa v 20. týždni tohto roka zvýšil počet prípadov akútnych respiračných ochorení (ARO) takmer o 41 percent. Ochorenia hlásilo 36 percent lekárov pre deti a dorast a 33 percent lekárov pre dospelých. O epidemickej situácii informuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) vo Zvolene na svojej oficiálnej webstránke.

Celkovo lekári hlásili 450 akútnych respiračných ochorení. Z toho chrípke podobných ochorení bolo v 20. kalendárnom týždni tohto roka 47. “Je to desať percent z počtu všetkých ARO,” objasňuje RÚVZ. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 20 osôb, čo predstavuje 4,4 percenta zo všetkých akútnych respiračných ochorení. Ochorenia komplikovali zápaly dutín, ucha i pľúc. Najvyššiu chorobnosť na ARO hlásili lekári vo vekovej skupine detí do piatich rokov. Výchovno-vzdelávací proces v minulom kalendárnom týždni neprerušili a vo Zvolenskom okrese neevidujú ani prípad ochorenia Covid-19.

V okrese Detva sa v 20. týždni roka 2024 znížil počet prípadov akútnych respiračných ochorení takmer o 28 percent. Ochorenia hlásilo 40 percent lekárov pre deti a dorast a 27 percent lekárov pre dospelých. Celkovo hlásili 167 akútnych respiračných ochorení. Chrípke podobných ochorení bolo v 20. kalendárnom týždni tohto roka sedem. Podľa RÚVZ je to 4,2 percenta z počtu všetkých ARO. Priebeh ochorení bol komplikovaný u deviatich ľudí. Najvyššiu chorobnosť na ARO hlásili lekári vo vekovej skupine detí do piatich rokov. Výchovno-vzdelávací proces v okrese neprerušili a neevidujú ani prípad ochorenia Covid-19.