Regióny Banská Bystrica

V okrese Zvolen v minulom týždni počet respiračných ochorení mierne klesol

covid, nemocnica
Ilustračné. ZDROJ: TASR / Milan Kapusta

ZVOLEN –  V okrese Zvolen sa v poslednom týždni roka 2023 znížil počet prípadov akútnych respiračných ochorení (ARO) o tri percentá. Ochorenia hlásilo 31 percent lekárov pre deti a dorast a rovnako aj tých pre dospelých. TASR to potvrdila vedúca oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Zvolene Jana Sitášová.

Ako dodala, celkovo lekári hlásili 356 akútnych respiračných ochorení. Z toho chrípke podobných ochorení bolo v 52. kalendárnom týždni minulého roka 30. “Je to viac ako osem percent z počtu všetkých ARO,” objasnila. Podľa jej slov najvyššiu chorobnosť na ARO hlásili lekári vo vekovej skupine detí do päť rokov. “Priebeh ochorení nebol komplikovaný v žiadnom prípade,” spresnila. V 52. kalendárnom týždni evidovali vo Zvolenskom okrese štyri prípady ochorenia COVID-19.

Sitášová uviedla, že aj v okrese Detva sa v poslednom týždni roka 2023 znížil počet prípadov akútnych respiračných ochorení o vyše 37 percent. Ochorenia hlásilo 25 percent lekárov pre deti a dorast, 15 percent lekárov pre dospelých. Celkovo hlásili 116 akútnych respiračných ochorení. Chrípke podobné ochorenia v 52. kalendárnom týždni minulého roka nehlásili.

Najvyššiu chorobnosť na ARO hlásili lekári vo vekovej skupine detí do päť rokov. “Priebeh ochorení bol komplikovaný u 15 ľudí,” reagovala. Ochorenia komplikovali zápaly stredného ucha i dutín. “V 52. kalendárnom týždni evidujeme v Detvianskom okrese jeden prípad ochorenia COVID-19,” ukončila.