Regióny Banská Bystrica Žiar nad Hronom

V Žiari nad Hronom odhalia plastiku pripomínajúcu 70 rokov výroby hliníka

Hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom. ZDROJ: TASR

ŽIAR NAD HRONOM – Pred Mestským kultúrnym centrom (MsKC) v Žiari nad Hronom v blízkom čase odhalia plastiku s názvom Doba alumíniová, ktorej autorom je výtvarník Milan Nemeš. Plastika, na ktorej autor pracoval vyše roka, je rozdelená na sedem častí pripomínajúcich jednotlivé obdobia výroby hliníka. Informovala o tom žiarska samospráva.

Ako uvádza mesto na sociálnej sieti, Nemeš pracoval v miestnom ZSNP počas štúdia na strednej škole, do závodu sa vrátil aj po štúdiu na vysokej škole. “V odlievarni videl osudy a námahu ľudí, ktorí pracovali s hliníkom, a práve to ho inšpirovalo k tomu vytvoriť niečo, čo bude niesť odkaz jeho výroby v našom meste,” uvádza mesto.

Podľa slov samotného autora je dielo pamiatkou 70 rokov výroby hliníka v Žiari nad Hronom. “Bolo vytvorené na pamiatku všetkých ľudí, ktorí boli aktívni pri jeho vzniku a nesie v sebe odkaz, aby sme na túto časť histórie mesta nezabudli,” povedal. Plastika bola vytvorená technikou studené liatie a celé dielo má pôsobiť mierne opotrebovaným dojmom.