Regióny Banská Bystrica Detva

VAROVANIE Až 5 medveďov pri DOMOCH! VIDEO zachytilo DRSNÉ prekvapenie: TU si dávajte POZOR

Ilustračná foto. Zdroj: TASR/AP, úprava Zregiónu.sk

HRADNÁ – Počas cesty autom nie je ničím nezvyčajným pozorovať okrem krás našej prírody aj stáda jeleňov či diviakov. Medzi Očovou a Hradnou v okrese Detva sa však v skorých ranných hodinách podarilo natočiť naozaj unikátny pohľad. V blízkosti domov na poli sa pohybovala medvedica aj so štyrmi mláďatami. 

Ochrancovia prírody už dlhšie upozorňujú na problém, ktorý predstavujú kukuričné polia vysadené priamo pod lesmi, v ktorých sa vyskytujú medvede. Historicky na našom území nebola kukurica tradičnou plodinou, ktorá by sa v týchto miestach pestovala. Vôňa tejto novej plodiny je pre medveďov príliš lákavá na to, aby jej odolali.

Podľa slov miestnych došlo k stretu vo videu na mieste, kde len nedávno zožali úrodu kukurice. Medvedica bola očividne zvyknutá schádzať sem z hory častejšie, čakalo ju však nemilé prekvapenie.

S prichádzajúcou jeseňou buďte ostražitejší

Dni sa čím ďalej tým viac skracujú a prichádza zima a hlad, ktoré budú vyháňať zver z hôr do nižšie položených miest. Buďte preto pri potulkách prírodou ostražitejší, najmä v skorých ranných hodinách pred svitaním, kedy s veľkou pravdepodobnosťou stretnete zver nielen v lese, ale aj v poliach popri cestách. Neriskujte ani pri hubárčení. Napriek tomu, že najlepší úlovok má ten hubár, ktorý si privstane, dbajte v prvom rade na svoju bezpečnosť a vyberte sa do lesa s prvými lúčmi slnka.