Verní tradíciám. Na Pustom hrade si opäť pripomenú svadbu z 13. storočia

ZVOLEN – Na Pustom hrade nad Zvolenom si počas posledného augustového víkendu opäť pripomenú svadbu z 13. storočia. Informovala o tom Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus.

 

Ako dodala, dcéra uhorského kráľa Bela IV. Konštancia si bude brať Leva, syna haličského kniežaťa. Kráľovská svadba sa uskutočnila v auguste v roku 1247. Cieľom organizátorov je znovu oživiť príbeh, ktorý sa na tomto mieste v minulosti odohral. „Súčasťou bude nielen rekonštrukcia tejto významnej historickej udalosti, ale aj celodenný program, ktorý umožní návštevníkom dotknúť sa stredoveku rôznymi spôsobmi,“ objasnila.

Od piatkového (25. 8.) večera budú na Pustom hrade stredoveké dobové stany. Využiť ich môže desať dobrodruhov, ktorí sa rozhodnú užiť si aj noc pred kráľovskou svadbou priamo na hrade. Súčasťou je požičanie jednoduchého dobového oblečenia, šermiarsky výcvik, nočné pozorovanie hviezd s hvezdármi či večera pod holým nebom. „Na druhý deň (26. 8.) sa stanú čestnými hosťami kráľovskej svadby,“ podotkla Jóbová.

Pre návštevníkov so zníženou mobilitou, prípadne pre rodiny s deťmi bude k dispozícii kyvadlová doprava. Premávať bude v pravidelných intervaloch z parkoviska spod Pustého hradu za zimným štadiónom. Organizátori však odporúčajú spojiť návštevu podujatia s výstupom na Pustý hrad, ktorý trvá z parkoviska pri zimnom štadióne približne 40 minút a vedie po náučnom chodníku.

Pustý hrad vo Zvolene je národná kultúrna pamiatka a významná historická lokalita, ktorá patrí medzi turistické miesta v regióne. Cieľom podujatí je predstaviť verejnosti históriu a význam Pustého hradu, ktorý je súčasťou tematickej kultúrnej trasy Pohronská hradná cesta. Tá spája 16 lokalít popri rieke Hron. Pre turistov je hrad dostupný pešo a aj na bicykli.

Viac o téme: história, podujatie, Pustý hrad, Svadba, Zvolen

Súvisiace články