Regióny Banská Bystrica Top

VIDEO Medvede ÚTOČIA! Roztrhali TEĽATÁ a zničili ÚLE: Ľudia majú STRACH

ZDROJ: archív zoznam.sk
ZDROJ: archív zoznam.sk

ZVOLEN – Útoky medveďov na Podpoľaní vzrastajú. Cez víkend dokonca zabili zvieratá. V Lieskovci zničili úle. Ľudia sa boja vychádzať z domov.

 

V Očovej medveď zabil dve malé teľatá. “Boli roztrhané a deravé od zubov v chrbtovej časti,“ povedal pre portál rtvs.sk hospodár a majiteľ teliatok Ján Nôžka.

“Medveď, ktorý sa tu usalašil v tomto najbližšom poraste, si sem chodí ako do špajze,“ povedal starosta obce Očová Rudolf Huliak.

Na miesto okamžite prišiel aj Zásahový tím pre medveďa hnedého. “Nainštalovali tam plašičky, fotopasce, lokalitu prehľadali so psami ale medveďa sa nepodarilo nájsť,“ dodal Jaroslav Slašťan zo Zásahového tímu.

“Ja som bola blízko, keď medveď stiahol tie dve teľce a nebál sa ani streľby,“ ozrejmila riaditeľka CHKO Poľana Vladimíra Fabriciusová.

Podľa pracovnej skupiny pre veľké šelmy populácia medveďa hnedého na Podpoľaní rastie. “A potom aj problémy s tým, že sa tie medvede vyskytujú pri ľudských sídlach,“ dodala.

Podľa riaditeľky CHKO Poľana je práve región Podpoľanie špecifický oproti všetkým iným oblastiam na Slovensku. Medvede tu schádzajú čoraz nižšie. Prijaté by mali byť podľa nej okamžité opatrenia.

Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že pre ďalšie kroky je nevyhnutné presné zmapovanie populácie medveďa, ktoré prinesú výsledky monitoringu veľkých šeliem. Kedy výsledky predstavia, rezort nespresnil.

Medvede si zgustli aj na úľoch. V Lieskovci ich zničili hneď niekoľko. Na sociálnej sieti sa pod videom zobrazilo hneď niekoľko komentárov: „No, krásne, macko všetko rozbil! Treba mu to dať k náhrade a keď nie jemu, tak komu?“ 

Ozvali sa aj včelári: „Včela je základ života na zemi. Medveď je len problém. Bez včiel neprežijeme. Bez premnožených medveďov tiež?“

ZDROJ: FB