Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VIDEO POZOR! Nebezpečný a AGRESÍVNY hmyz sa blíži k Slovensku: Útočí aj na ĽUDÍ, má mimoriadne účinný a bolestivý JED

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

SLOVENSKO – Už na jar sa začali čoraz častejšie vyskytovať správy o výskyte ázijského sršňa na území Európy. Ide o mimoriadne agresívny druh, ktorý sa v týchto dňoch objavil neďaleko slovenských hraníc v maďarskej oblasti Győr-Moson-Sopron.

Maďarský zväz včelárov vydal varovanie, ktoré upozorňuje včelárov, aby venovali zvýšenú pozornosť svojim včelniciam. Výskyt nebezpečného druhu sršňa zaznamenali koncom augusta. Ázijský sršeň dokáže ničiť celé včelnice a za jeden deň dokáže skonzumovať až 50 včiel. „Ázijský sršeň je mimoriadny dravec a 60 % jeho stravy tvoria včely. Avšak, likviduje akýkoľvek hmyz. Je to výborný letec – chytí za letu vážku, mäsiarku a ľahko si poradí aj so včelou. Odcvakne jej hlavu i bruško a s hruďou, kde sa nachádza najviac bielkovín, odchádza,” povedal Milan Rusnák, predseda Slovenského zväzu včelárov. Dodal, že na Slovensku sa zatiaľ nevyskytuje, píše Pluska.

Na správu o výskyte ázijského sršňa reagovala aj Lesnícka ochranárska služba Banská Štiavnica na  Facebooku, kde uvádza: „Môžeme ho u nás očakávať už veľmi skoro a to sa predpokladalo, že prirodzeným šírením príde na naše územie až o niekoľko rokov. Zrejme došlo k skokovému šíreniu transportom nejakého tovaru alebo materiálu, pretože dosiaľ najbližší nález bol v Nemecku.“ Vo svojom príspevku neupozorňuje nielen včelárov, ale aj pracovníkov z vlastných radov a turistov. „Nakoľko si často buduje hniezda v korunách stromov mali by ho poznať všetci lesníci, ale aj všetci návštevníci lesa.“

Ázijský sršeň je o niečo menší ako jeho európsky druh. Má výrazne žlté nohy, sfarbenie na hlave a hrudi má prevažne čierne so širokým oranžovým pásom na brušku. „Náš sršeň napr. zaháňa cyklistu 20 metrov a potom sa vráti. Ázijský sršeň ho naháňa 200-300 metrov a normálne ho “dobodá”. Na človeka sa môže vrhať aj niekoľko desiatok týchto sršňov. Ide o mimoriadne účinný a bolestivý jed. Takže nemajú problém len včelári, ale aj bežní ľudia i dobytok. Je extrémne dravý a má rôzne stratégie,“ vysvetlil Rusnák. V prípade potenciálneho výskytu či podozrenia tohto druhu, je možné nahlásiť ho na internetovej stránke Štátnej ochrany prírody SR cez systém rýchleho varovania. Keďže ide o invázny druh, ŠOP je zodpovedná za prijatie opatrení na jeho likvidáciu.