Regióny Banská Bystrica Fiľakovo

Vo Fiľakove majú problém s aktivačnými pracovníkmi. Nahradiť ich má zametacie vozidlo

Ilustračná fotografia, Zdroj: zborovnadbystricou.sk

BANSKÁ BYSTRICA – Zametacie vozidlo, ktoré plánuje fiľakovská samospráva kúpiť z príspevku od vlády SR, má zastúpiť nedostatok aktivačných pracovníkov. Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová, druhým dôvodom je zákonná povinnosť mesta zabezpečovať zimnú údržbu na všetkých svojich chodníkoch. Príspevok vo výške 130-tisíc eur vláda mestu odsúhlasila na svojom augustovom výjazdovom rokovaní v Buzitke.

 

Mesto požiadalo vládu o účelovú dotáciu vo výške 130-tisíc eur na nákup multifunkčného zametacieho vozidla pre Verejnoprospešné služby mesta Fiľakovo. „Využívať ho plánujeme najmä na chodníkoch. Dokáže pozametať nielen odpadky či prach, ale s príslušenstvom dokáže vyčistiť aj nedostupné miesta od trávy, je v nej vysokotlakový čistič a vie aj vysávať. Využili by sme ho aj v zime na zametanie snehu či solenie chodníkov,“ priblížil primátor Attila Agócs.

Podľa jeho slov sa mesto rozhodlo pre tento krok, keďže počet aktivačných pracovníkov starajúcich sa o čistotu verejných priestranstiev z roka na rok klesá. „Kým pred niekoľkými rokmi sme mali aj 400 aktivačných pracovníkov, dnes je ich len do 70. Z nich niektorí sú práceneschopní, iní chodia na školenia. Reálne je nám v jeden deň priemerne k dispozícii 20 až 30 ľudí, čo je nedostatočné. Odráža sa to, žiaľ, aj na poriadku v meste,“ objasnil Agócs s tým, že druhým z dôvodov bol aj nový zákon, podľa ktorého musí mesto zabezpečovať zimnú údržbu na všetkých svojich chodníkoch.

Po prieskume trhu však samospráva predpokladá, že vo verejnom obstarávaní by sa napokon zametací stroj dal vysúťažiť aj lacnejšie, ako je schválená dotácia. „Preto v súčasnosti žiadame o zmenu časti jej účelu. Zostatok peňazí by sme chceli využiť na dofinancovanie ozvučovacej a osvetľovacej techniky do divadelnej sály zrekonštruovaného kultúrneho domu,“ uzavrel primátor.