Regióny Banská Bystrica Zvolen

Vo Zvolene je výstava tropického hmyzu. Je tam aj chrobák velkosti dlane

Zdroj: FB / Lesnícke a drevárske múzeum Zvolen

ZVOLEN – Napríklad aj goliáša kráľovského z Ghany, chrobáka, ktorý dorastá do veľkosti dlane dospelého človeka, môžu vidieť návštevníci Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene. Výstavu s názvom Tropický hmyz zo zbierky Michala Zachara sprístupnilo múzeum vo štvrtok.

 

“Pán Zachar sa o hmyz zaujímal od detstva a tieto živočíchy považuje za najzaujímavejšie. Zoznámil sa s odborníkmi entomológmi a tí ho usmernili a pomohli, aby mohol študovať a získať maturitu z odboru chovateľstva exotických zvierat,” priblížila život a prácu zberateľa kurátorka múzea Ľubica Richterová.

Súčasťou výstavy sú nielen preparované, ale aj živé exempláre prevažne exotického hmyzu z viacerých kontinentov: rôzne druhy, pavúkov, chrobákov, motýľov, pakobyliek, modliviek, cikád, roháčov. “Zberateľ ich získal počas výprav v Tunisku, Ekvádore, Peru, Malajzii, Namíbii a Ghane,” doplnila kurátorka.

Pozornosť si zaslúžia aj motýle z amazonských pralesov a iných častí Južnej Ameriky, ktoré vynikajú veľkosťou a pestrofarebnosťou krídiel. Pýchou zbierky sú aj cikády.

Výstava potrvá do 8. augusta. Prehliadku výstavy spestrí tvorivý kútik, kde hlavne tí menší absolvujú malú školu kreslenia hmyzu.