Regióny Banská Bystrica

Výborné správy. V Banskej Bystrici po vyše roku otvorili špeciálny urgentný príjem

Zdroj: TASR / Ján Krošlák

BANSKÁ BYSTRICA – Takmer 15 mesiacov trvalo vybudovanie urgentného príjmu 2. typu pre deti a dorast v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici, ktorého cieľom je komplexný manažment detských pacientov s urgentnými a neodkladnými zdravotnými ťažkosťami. Hoci prevádzka sa začala už  začiatkom mája, novovybudované priestory pracoviska, druhého tohto typu na Slovensku, oficiálne otvorili v piatok.

 

„Moderný detský urgentný príjem je prínosom pre kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti, pri detskom pacientovi o to viac. Lekárom, sestrám a ďalším zdravotníckym pracovníkom banskobystrickej nemocnice prajem, nech sa im v nových moderných priestoroch dobre pracuje a malým pacientom, ktorí moderný urgentný príjem navštívia, skoré uzdravenie,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Vďaka plánu obnovy má rezort zdravotníctva pred sebou konkrétnu víziu výstavby niekoľkých nových zdravotníckych zariadení s reálnym výsledkom, rovnako tak aj rekonštrukciu. Minister zdôraznil, že koncepcia urgentnej zdravotnej starostlivosti ráta s podobnými pracoviskami, ich otvorenie podporí aj v iných nemocniciach.

Nový detský urgent prináša zmenu už pri samotnej organizácii jeho prevádzky podľa vzoru zahraničných pracovísk. Zaviedli manchesterský triážny systém, čo je proces triedenia pacientov do farebných skupín podľa závažnosti zdravotného stavu a naliehavosti definitívneho ošetrenia. „Zdravotnú starostlivosť poskytujeme deťom vo veku nula až 18 rokov a 364 dní, a to nepretržite 24 hodín denne a sedem dní v týždni. K dispozícii máme multiodborový tím špecialistov našej nemocnice a najmodernejšiu zdravotnícku techniku a vybavenie. Pracovisko spĺňa najprísnejšie kritériá a požiadavky dnešnej doby,“ konštatoval Milan Gallo, primár detského urgentného príjmu, s tým, že ide o koncové pracovisko, kde je pacient komplexne vyšetrený, posúdený a podľa charakteru zdravotného stavu manažovaný expektáciou, hospitalizáciou alebo prepustením do domácej starostlivosti.

Podľa riaditeľa nemocnice Juraja Galla vybudovanie tohto pracoviska je súčasťou projektu modernizácie banskobystrickej nemocnice financovaného z Integrovaného regionálneho operačného programu. Jeho výstavba trvala 15 mesiacov a preinvestovalo sa okolo jedného milióna eur. Z tejto sumy tvorí rekonštrukcia objektu 571 000 eur, nákup zdravotníckej techniky 364 000 eur, interiérové vybavenie 45 000 eur a ostatné materiálno-technické zabezpečenie vyšlo na 31 000 eur.