Regióny Banská Bystrica

Vyšetrujú ďalší úhyn rýb na toku Slatiny, tento rok už druhý

Hromadný úhyn rýb v prírodnej rezervácii.
Vyšetrujú úhyn rýb na rieke Slatina. Ilustračná foto. ZDROJ: Jozef Lengyel

ZVOLENSKÁ SLATINA – Slovenská inšpekcia životného prostredia sa zaoberá ďalším úhynom rýb na toku Slatina v obci Zvolenská Slatina. Potvrdil to jej hovorca Dávid Vido. Naposledy riešili podobnú udalosť koncom marca tohto roka.
 

 

Ako ďalej uviedol, v súčasnosti pracujú s viacerými verziami príčin júnového úhynu. Dodal, že udalosť inšpekcii nahlásili v piatok a po ňom urobili obhliadku miesta. “Inšpektori odobrali vzorky z viacerých miest na toku. Odovzdali ich na laboratórne rozbory správcovi toku, ktorým je Slovenský vodohospodársky podnik,” objasnil s tým, že výskyt znečisťujúcich látok pri obhliadke nezistili.

Podľa hovorcu príslušníci Odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Policajného zboru zároveň odobrali vzorky uhynutých živočíchov. Analyzovať ich budú v akreditovanom laboratóriu Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu Dolný Kubín.

Vido pripomenul, že vyšetrovanie inšpekcie neodhalilo pôvodcu znečistenia rieky Slatina z marca tohto roka. Na základe expertíz dospeli k záveru, že znečistenie povrchových vôd mohli spôsobiť hnojivá pri poľnohospodárskej činnosti. “Alebo nedovolené vypúšťanie nečistených splaškových odpadových vôd, či vypúšťanie obsahu žúmp z rodinných domov,” uzavrel.

Martina Paulíková z WWF Slovakia konštatovala, že ochranári prírody z Podpoľania vytvárajú monitorovaciu skupinu. Prihlásiť sa do nej môžu dobrovoľníci z ktoréhokoľvek miesta pri rieke Slatina. Na email otrava@ryby.sk je potrebné napísať, ktoré miesto pri Slatine má dobrovoľník možnosť monitorovať v prípade hláseného úhynu rýb alebo zmeny vlastností vody.

“Nie je možné, aby nám každú chvíľu v rieke plávali mŕtve ryby,” apeluje. Spomenula, že pri podozrení na poškodzovanie životného prostredia treba preto volať číslo 158.
WWF informuje, že telá mŕtvych rýb boli od Zvolenskej Slatiny po Môťovskú priehradu vo Zvolene. “Voda zabíjala beličky, podustvy, pleskáče a ďalšie druhy rýb rôznych veľkostí,” ukončila.