Regióny Banská Bystrica Žiar nad Hronom

Výstava v kremnickom múzeu predstaví ilustrácie a maľby Veroniky Bílkovej

Ilustračné. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

KREMNICA – Múzeum mincí a medailí v Kremnici predstaví autorskú výstavu ilustrátorky a maliarky Veroniky Bílkovej. Svoju tvorbu bude na Slovensku prezentovať prvýkrát. Informovala o tom odborná referentka propagácie múzea Miriam Kostrianová.

 

Bílková študovala odbor ilustrácia a grafika na Fakulte dizajnu a umenia na Západočeskej univerzite v Plzni, štúdium ukončila diplomovou prácou v podobe didaktickej non-fiction knihy Ludwig van Beethoven. Ilustrovala a napísala tiež knihu o Bedřichovi Smetanovi. Hlavnou časťou jej prvej autorskej výstavy na Slovensku sú práve originály ilustrácií ku knihám o oboch hudobných skladateľoch.

“Výpravnú funkciu obidvoch kníh má predovšetkým ich obrazová časť. Pre svoje ilustrácie i obrazy využíva autorka najčastejšie techniku maľby špachtľou, ktorá umožňuje nanášať väčšie množstvo farby a docieli tak dynamické tvary a reliéfny efekt všetkých motívov. Forma ilustrácií v knihe o Smetanovi nasleduje hlavné skladateľove hudobné výrazové prostriedky. Smetana sa snažil svojou hudbou dovysvetľovať a obohacovať text libreta a autorka sa rozhodla ponechať tuto úlohu maľbe,” priblížila Kostrianová.

Okrem knižných ilustrácií výstava predstaví aj niekoľko autorkiných obrazov. Ide o ukážku jej tvorby počas oddychu pri práci na knihe o Smetanovi. Bílková obrazy maľovala v meste Litomyšl, kde sa Smetana narodil. Vernisáž výstavy sa v kremnickom Múzeu mincí a medailí uskutoční v piatok (17. 2.) popoludní, pre verejnosť bude výstava prístupná do 29. apríla.