Regióny Banská Bystrica Top

Zomrela VEĽKÁ bojovníčka! MARTINA pomáhala iným, hoci sama potrebovala POMOC: Napokon zápas o život prehrala

Ilustračné foto. ZDROJ: zoznam.sk

RIMAVSKÁ SOBOTA – Osud sa tragicky zasiahol do rodiny z Rimavskej Soboty. Martina bola mladá a plná energie, keď jej diagnostikovali rakovinu pľúc. Napriek vážnej diagnóze sa rozhodla rozdávať nádej aj iným. Založila preto občianskej združenie Nový život – nádej, do ktorého prispievala nielen svojím humorom, ale aj osobnými skúsenosťami. 

Martinin boj začal pred šiestimi rokmi. “Mám obrovské šťastie na dobrého manžela, ktorý ma podporuje a neúnavne stojí pri mne už 6 rokov. Len z časti si dokážem predstaviť, aké to musí byť a je pre neho náročné,” píše Martina vo svojom príspevku.

Jej manžel musel skĺbiť náročnú prácu so starostlivosťou o svoju ťažko chorú manželku. V období troch rokov Covidu, dostal tesne pred Vianocami rozviazanie pracovných zmlúv. Je totiž živnostník a rodina prežívala náročne obdobie aj po finančnej stránke.

Rok 2023 bol pre nich veľmi náročný. Každé tri mesiace musela byť jeho manželka v nemocnici na onkológii v Košiciach, potom dochádzali na stereotaxiu, neskôr na ožarovania a infúzie. “Fakt úprimne obdivujem všetkých partnerov, ktorí takto stoja pri tých svojich polovičkách a popritom to všetko zvládajú najlepšie, ako sa dá. Nielen fyzicky, ale i psychicky. Nehovoriac o tých, ktorí partnera nemajú,” napísala Martinka, ktorá obdivovala silu svojho manžela.

Napriek svojej chorobe nezaháľala, rozdávala balíčky

Hoci bojovala s rakovinou, rozhodla sa pomáhať aj iným. Bola jednou zo spoluzakladateliek občianskeho združenia Nový život – nádej. Toto združenie spája ľudí, ktorí bojujú s podobným ochorením. “Ďakujem i za pacientov – mnohých už aj kamarátov a za to, že sa môžem realizovať v našom OZ Nový život – nádej. Že takou tou malou troškou viem a môžem prispieť i ja k činnosti a že zdieľanie mojich pocitov má pre niektorých význam. A to ma napĺňa,” uviedla.

OZ Nový život – nádej zakladala v spolupráci s doktorkou Ivetou, ktorá jej pomáhala s liečbou rakoviny. Združenie založili s cieľom pomôcť ostatným onkologickým pacientom nielen duševne, ale aj informačne. Pre tento účel vytvorili aj tzv. vstupné onkobalíčky.

Sršala humorom

Život s chorobou sa snažila brať s humorom. Vo svojich príspevkoch pre združenie poukazovala na humornejšiu stránku choroby: “Rada sa smejem a rada vidím úsmev na tvárach ostatných.” Ako sama dodala, jej smiech ale neznamená, že necíti úzkosť, strach a depresiu. Dokázala sa ale začať tešiť z každodenných malých i veľkých maličkostí života. “Jasné sem -tam ma i teraz prepadne úzkosť. Ale to prežívame všetci. Všetci máme svoje okolnosti života, svoje starosti a jednoducho musíme nechať priestor i smútku,” dodala.

Jej humor je vidieť v mnohých je príspevkoch. V januári opäť prišla kvôli chemoterapiám o vlasy, ale preniesla sa cez to. “A viete čo je úžasné, i keď teraz zas raz vyzerám ako sestra strýka Festera (z Addams family) spuchnutá, holohlavá – môj muž mi neustále opakuje, aká som pre neho stále krásna. Je to veľmi povzbudivé a úžasné,” písala.

Martinka napokon svoj boj prehrala

S rakovinou bojovala so vztýčenou hlavou, hoci jej dávala poriadne zabrať. “Áno, rakovina mi veľa vzala, ale fakt mám pocit, že mi viac dala. Síce ešte nie som schopná vnímať ju, ako určitú cestu – ako to odporúčajú. Možno i preto, že minulý rok to bol doslova boj. Ale som otvorená novému poznaniu a možno raz napíšem, ako sa môj boj zmenil na cestu. Všetko chce a potrebuje svoj čas,” napísala iba pár týždňov pred svojím odchodom na večnosť.

Martinka napokon svoj príbeh nestihla napísať a v nedeľu 7. apríla 2024 sa jej osobný príbeh navždy skončil. “Dnes ráno sa skončila Maťkina cesta na tejto zemi. Odišla žena s veľkým srdcom, ktorá bola aj vo svojej chorobe oporou pre mnohých. Aj keď bude strašne chýbať, môžeme mať nádej, že je na mieste, na ktoré sa tešila celé roky, tam, kde je pravé šťastie a žiadna bolesť. Spomínajte na ňu s láskou a vďačnosťou za jej život,” uviedol jej manžel bolestne.