Regióny Banská Bystrica Žiar nad Hronom

Žiar nad Hronom v rámci šetrenia redukuje osvetlenie na dvoch uliciach

V Demänovskej Doline pribudne nové osvetlenie aj lavičky
Ilustračná foto. ZDROJ: TASR/Pavol Zachar

ŽIAR NAD HRONOM – Samospráva Žiaru nad Hronom pristúpila k obmedzeniu verejného osvetlenia na dvoch uliciach, dôvodom sú vysoké ceny za elektrinu. V rámci úsporných opatrení bude vo vybraných lokalitách vypnutá každá druhá lampa. Mesto o tom informuje na svojej webovej stránke.

 

“Vývoj cien energií je momentálne pre samosprávy extrémne nevýhodný. Z tohto dôvodu šetrenia vedenie mesta rozhodlo redukovať používanie verejného osvetlenia na dvoch uliciach, ktorými sú ulica SNP cesta 1/9 a Priemyselná ulica cesta I/65,” vysvetlil prednosta mestského úradu Juraj Miškovič. V rámci úsporného opatrenia bude na týchto uliciach svietiť len každá druhá lampa, samospráva však bude dbať na to, aby boli dostatočne osvetlené najmä priechody pre chodcov. Opatrenie platí okamžite až do odvolania.

Mesto vysvetľuje, že opatrenie je dôsledkom mimoriadne vysokých cien za elektrickú energiu. Na začiatku roka 2022 za elektrinu platilo vysúťaženú cenu 50 eur za megawatthodinu, dodávateľ energie však na jar svoju činnosť ukončil. Samospráva tak aktuálne obstaráva elektrinu za súčasné burzové ceny. “V týchto dňoch cena na burze prekročila 1000 eur za megawatthodinu, čo je extrémne vysoký nárast pre mestský rozpočet,” skonštatovalo mesto.