Regióny Banská Bystrica Top

POZOR Varovanie odborníka po útoku v Očovej: Medvede majú ruju!

Na horára zaútočila medvedica s troma mláďatami. Zdroj:, pixabay.com

OČOVÁ – V pondelok napadla medvedica v Očovej pracovníka Slovenských lesov. Sotila ho a revala mu do tváre. Lesník skončil s natrhnutým svalom. Samica podľa člena zásahového tímu len chránila svoje tri mláďatá. Usmrtiť ju určite nemajú v pláne. Ľudia si podľa neho majú dávať zvýšený pozor, je totiž obdobie medvedej ruje.

 

Stret medvedej matky s lesníkom sa odohral v lokalite Jasle v Očovej. „Horár tam robil terénnu obhliadku miesta, ktoré sa malo zalesňovať,“ priblížila hovorkyňa štátnych lesov Marína Debnárová. „Medvedica bola na mieste aj s troma minuloročnými mláďatami. Na horára zaútočila odzadu. Muž nemá vážnejšie zranenia, je však poudieraný, má natrhnutý stehenný sval a na bedrách škrabance,“ opísala Debnárová s tým, že samica muža sotila na zem a revala naňho.

K incidentu sme oslovili člena zásahového tímu pre medveďa hnedého Michala Haringa, ten sa špecializuje na útoky na človeka. Prezradil nám, že na miesto udalosti sa chystá. „Potrebujem hovoriť s obeťou útoku, meriam si tam veci, ktoré mi napomáhajú pri tvorení štatistík,“ vyslovil Haring s tým, že najviac exponovaná skupina z hľadiska stretu s medveďom sú práve lesníci.

ŠOKUJÚCE ODHALENIE v prípade ÚTOKU MEDVEĎA na pastiera: Poznáme podrobnosti

Nemajú dôvod ju zabiť

Niektoré medializované informácie hovorili o tom, že medvedicu v Očovej eutanazovali, to však podľa člena medvedieho tímu ani neprichádza v úvahu, „Bola to ochrana mladých v jej prirodzenom biotype, neuvažujeme ani nad tým,“ priblížil ochranár.

Zdroj: TASR / Pavol Remiáš

Na Podpoľaní volajú po regulácii

Ide o druhý útok na horára, ktorý zaznamenali štátne lesy v tomto roku. Prvý sa odohral začiatkom marca v doline Tiefengrund v Strážovských vrchoch. Ľudia v dedinách neďaleko hôr bijú na poplach a pridávajú na stranu poľovníkov, ktorí tvrdia, že počet medveďov by sa mal zredukovať. „Dlhodobo upozorňujeme na potrebu regulácie populácie medveďa hnedého na Slovensku. Ich stavy už dnes považujeme za neúnosné. Je pravdepodobné, že stretnutí s človekom bude pribúdať,“ zdôraznila hovorkyňa štátnych lesov. Odborník zo zásahového tímu má však na situáciu celkom iný názor ataky medveďa na človeka podľa neho nemajú stúpajúci trend.

MEDVEDE ROZTRHALI niekoľko ľudí! Poľovnícke odstrely však počet útokov neznížia, tvrdia odborníci

“Nemyslím si, že populácia medveďov je premnožená. V skutočnosti to nikto nemôže skonštatovať, pretože nikto nevie koľko sa na Slovensku nachádza medveďov. Posledné štatistiky boli robené v roku 2014,” uviedol Haring v jednom z našich rozhovorov koncom minulého roka. Priznal aj to, že skutočné počty medveďov nezaznamenal nikto už celých 7 rokov. “Žiadny poľovník teda nemôže svojvoľne povedať, že medvede sú premnožené, pretože ani my tie čísla nevieme. Čakáme na výsledky z Karlovej univerzity, ktorá robí podrobné analýzy a aj odhady toho, či je skutočne medveďov na územie Slovenska veľa,” dodal vtedy. Výsledky z Karlovej univerzity dodnes neprišli.

Medvede majú ruju

Ako ďalej odborník na medvede hovorí, ľudia by mali byť v tomto období obozretnejší a to z dôvodu, že medvede majú aktuálne obdobie párenia. „Medvede sú teraz v pohybe lebo je ruja. Tým pádom sa môžu vyskytnúť aj tam, kde sa bežne nevyskytujú ako napríklad v Topoľčanoch, či Nitre, ale to nie je nič nové, čo by sa tu po minulé roky nedialo,“ uviedol Haring s tým, že nejaký zvýšený počet medveďov neevidujú. „Že by stúpal počet útokov to nepredpokladám,“ skonštatoval. Ľuďom v súčasnom rozmnožovacom období medveďov odporúča, „Aby chodili  v skupinách, ostávali na turistických chodníkoch, aby nechodili pred svitaním a za súmraku, aby chodili cez deň, aby mali roľníčku alebo sa občas porozprávali, ďalej odporúčam aj medvedí sprej a aby nezachádzali zbytočne do húštin,“ pripomína ochranár s tým, že psa treba mať v lese na vôdzke.

NENÁVISŤ VOČI MEDVEĎOM GRADUJE: Zásahový tím sa rozhodol konať!